Veltlínské zelené – charakteristika odrůdy

Veltlínské zelené je moštová odrůda révy vinné, popínavé dřevnaté liány, světlého, šedohnědého kmenu (réví), s výraznými tečkami, jehož borka (kůra) se loupe v dlouhých pruzích.

Listy jsou v zásadě okrouhlé, středně velké, až velké s 5 laloky střední hloubky, na rubu s jemným ochlupením. Barva listů je tmavě až světle zelená, případně s červenohnědými proužky od slunce. Řapík je středně dlouhý s uzavřeným výkrojem a oválným průsvitem nebo výkrojem otevřeným klínovitého tvaru. Olistění je středně husté.

Obojetné (oboupohlavní) hroznovité květenství je pětičetné, samoopylovací (samosprašné), žlutozelené barvy. Hrozen je střední až velký dosahující průměrné délky 15 cm, průměrné hmotnosti 150-180g, se dvěma křidélky na kratší stopce, válcovito-kuželovitý, hustý (bobule se dotýkají).

Bobule jsou středně velké (13 – 18 mm), kulovité, zelené až žlutozelené barvy, slupka je středně silná, pevná, tečkovaná, povrch ojíněný, dužina středně pevná, šťavnatá, sladká, kořenitá, někdy až lehce muškátová. Hrozny se používají k výrobě bílého vína.

Olistěné výhony (letorosty) jsou na vrcholu silně bělavě ochlupeny (odtud starší název Veltlínského zeleného Bělošpičák, německy Weißgipfler) s jemným tmavě červeným lemování. Stonek je sytě zelený. Zimní pupeny jsou zahrocené a středně velké.

Odrůda Veltlínského zeleného začíná rašit koncem dubna, je tedy středně pozdní a vyhovují jí slunečné, teplé polohy, vzdušné a mírné svahy. Jarní mrazíky jí mohou uškodit, odolnost proti zimním mrazům je střední. Při nepřízni počasí květy opadávají. Odolnost proti houbovitým chorobám je spíše nižší. Nároky na půdu jsou vysoké, není odolná proti suchu. Při vysokém zatížené nemusí být dostatečně zajištěn přísun živin do hroznů, proto se množství hroznů redukuje. Veltlínské zelené kvete v polovině června, zraje (zaměkání hroznů) v srpnu a dozrává v polovině října.

Na Moravě se Veltlín pěstuje ve Znojemské, Velkopavlovické oblasti a na Mikulovsku. Po roce 2010 je podíl výsadby Veltlínského zeleného na vinicích v České republice okolo 9-10%. V posledních letech se o navrácení obliby Veltlínského zeleného u nás snaží vinaři ze Znojemska. Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Sauvignon zařadili do nově zaváděného apelačního systému VOC Znojmo. V Čechách se pěstuje na Mostecku, v Žernosekách, Chrámcích, Roudnici a v Mělníku.